Mekik Raf Sistemi

Mekik depo sistemi nedir?

Mekik depo sistemi, Depo mekik sistemleri, paletlerin bir rafın bir ucundan diğerine taşınmasını otomatikleştirmek için tipik olarak palet rafı ile birlikte kullanılan bir depo otomasyon çözümüdür.

Mekik depo sistemi, palet raflarındaki ürünleri “taşıyan” (yani taşıyan) bir mobil arabadır. Stok kutuları, tepsileri veya kasaları depolama arabelleğinde depolamak ve almak için kullanılır. Mekik depo sistemi, raf yapısının her iki ucundaki paletleri almak veya bırakmak için rafınızın derinliği boyunca hareket ederler. Daha düşük Stok sayılarına ve yüksek verimliliğe sahip depolar için idealdir. bu, depolama birimi başına çok sayıda paletin sık sık yüklenmesi ve boşaltılması anlamına gelir. Giden (siparişler) ve gelen malların dolaşımını hızlandırır ve derin depolama ile rafların yönetimini kolaylaştırır. Bu, depo yöneticilerinin raf derinliklerini artırmalarına, raf yapılarının yüksekliğini artırmalarına ve koridorları ortadan kaldırmalarına, böylece depo depolama alanının her cm karesini maksimize etmelerine olanak tanır.

Mekik depo sistemi
Mekik depo sistemi

Mekik Depo sistemleri nasıl çalışır?

Depo mekik sistemleri iki olası konfigürasyondan birini kullanır: FIFO (ilk giren ilk çıkar) veya LIFO (son giren ilk çıkar). Bu, raf yüzlerine yalnızca bir uçtan mı yoksa her ikisinden mi erişilebilir olduğuna bağlıdır.

Uzaktan kumanda, radyo sinyali veya Wi-Fi ile çalıştırılırlar. Yüklenen paletler rafın bir ucuna yerleştirilir. Bir insan operatör, siparişi mekiğe uygun sinyal yoluyla iletir. Mekik yüklenen paleti alır ve şeritteki ilk boş alana teslim eder.

Servis araçları, raf yapısına entegre edilmiş raylar üzerinde çalışır. Tipik olarak koridorun ön ucunda konumlandırılan dikey taşıyıcılar veya depo asansörleri aracılığıyla seviyeleri değiştirebilirler (yani yükselebilir ve alçalabilirler).

Bu, paletleri birkaç farklı seviyede depolamalarını ve almalarını sağlar. Depo mekik sistemlerinin kullanımları Depo mekik sistemleri, paletlerin derin raflardan otomatik olarak yerleştirilmesini ve alınmasını kolaylaştırdığından, yoğun depolama alanlarında verimliliği artırmak için kullanılabilirler. Forkliftleri yerleştirmek için yeterli alana sahip olmayan küçük depolar, bu sistemleri sipariş karşılama ve ikmal işlemleri için kullanabilir.

Bu tür depolar, raf yapılarının yüksekliğini ve derinliğini artırarak sınırlı depolama alanlarını da maksimize edebilir. Maksimum yatırım getirisi için, mekik sistemleri yalnızca yiyecek ve içecek üretim / dağıtım tesisleri, et işleme, soğuk hava deposu vb. gibi aynı türden stokları büyük miktarlarda depolayan depolarda kullanılmalıdır. Orada bulunan dağıtım tesisleri için ideal değildir. şerit başına birden çok Stok ve palet başına depolanan birden çok öğedir. Esasen, şerit başına yüksek hacimli benzer ürünleri / paletleri taşımak için gereken kaynakları ve insan gücünü azaltırlar. Ayrıca operasyonel güvenliği artırır, seyahat süresini ve işçilik maliyetlerini azaltır ve üretkenliği artırır.

Mekik Depo sistemi nin faydaları

Mekik depo sistemi raf alanlarında paletleri taşımak için geleneksel forklift kamyonlarının yerine kullanılan otonom bir araçtır. Forkliftlerin şeritlere girme ihtiyacını en aza indirir, tıkanıklığı azaltır ve depoların her inç kare taban alanını maksimize etmesini sağlar.

Koridorlar birbirine daha yakın inşa edilebilir ve raflar, daha fazla paleti / stokları barındırmak için yatay ve dikey olarak genişletilebilir. Doğru ürün ve ortam için, bu sistemler üretkenliği artırmada çok büyük bir değere sahip olabilir. Palet işlemeyi iyileştirerek Stoklara ve raflara zarar verme riskini en aza indirirler. Depo mekik sistemlerinin dezavantajları Depo mekik sistemleri belirli ortamlarda değerli olabilse de pek çok dezavantajı da vardır. Bu içerir: Yüksek bakım gereksinimleri vardır ve arızalar arıza sürelerine neden olabilir. İşletme ve bakım için önemli bir ön yatırım maliyeti ve uzman personel gerektirirler. Parça toplama işlemleri ve çok sayıda benzersiz Stoklara sahip tesisler için uygun değildirler.

Mekik Depo yönetim sistemine sahip oldum, Peki Mekik Depo yönetim yazılımı nasıl alabilirim?

Mekik Depo Raf Sistemi Sayımı ve Depo Yönetimi

Mekik depo sistemi, en önemli konularından bir tanesi Deponuzu yönetebilmektedir. Mekik depo içerisindeki ürünlerin yeri, son kullanım tarihi ve hangi sıralamada depoda giriş çıkış yapacağı çok önemlidir. Manuel olarak takibi çok zor ve insan hatası ile karşılaşılabileceği için risklidir.

Mekik Depo Sistemi Yazılımı, ile biz ne öneriyoruz?

Yazılım, Depo ve ürün özelliklerine göre yapılmalıdır. Her deponun ve işletmenin kendi işleyiş ve kurumsal kimliği farklı olduğu gibi, depolardaki sayım sistemi Firmaya özel olmalıdır. Son kullanım tarihi kısa olan gıda ve süt ürünlerindeki tecrübelerimizin bize gösterdiği bir çok kazanım olmuştur.

Eğer bir Mekik depo sisteminiz var ise ve yönetemiyorsanız yada Mekik depo sistemi almak için teklif topluyorsanız mutlaka bizi arayınız. Mekik depo sistemi avantajını Mekik depo yazılımımız ve kamera ile otomatik depo sistemimizi görmenizi tavsiye ediyoruz. Mekik depo sistemi için bir adım ötesi Mekik depo yazılımını kullanın !

Mekik Raf Sistemi
Mekik Raf Sistemi

Kamera ile Otomatik Depo sayımı

Mekik depo içerisindeki 10’larca kamera ile deponuzu sayıyoruz, hataları ve insan faktörünü aradan çıkararak her şeyi otomatik yapıyoruz. Sıcaklık ve nem takip sistemlerimize entegre ediyoruz. İot sistemlerinizi projelendiriyoruz.

  • Hangi ürün hangi rafta ?
  • Raf içinde kaç adet palet buluyor ?
  • Paletlerin rafa giriş ve çıkış tarihleri nelerdir?
  • Son kullanım tarihi  takiipleri ve hangi ürünlerin önceden çıkarılacağının raporlanması
  • Forklift operatörlerinden kaynaklı hataları ve yanlış rafa konulan ürünlerin engellenmesi

Yukarıdaki gibi aklınıza yüzlerce soru var  ise bizde de cevabı bulunmaktadır. Bu anlamda proje özel yazılım geliştirerek başarı yüzdesini maksimize ediyoruz. Paket program şeklinde sunulan yazılımlar ile depo sayımlarında başarılı olunamaz. Bu anlamda aklınıza gelen tüm sorular için bizi arayınız

 

MEKİK DEPO SİSTEMİ REFERANSLARIMIZ VE PROJENİZ

İÇİN BİZİ ARAYINIZ

MÜŞTERİ HİZMETLERİ
0( 850 ) 302 00 26