İot Sistemleri

İot Sistemleri

Gelişen teknoloji,  iot sistemleri değişen dünya şartları ve dijital devrim; Nesnelerin İnterneti kavramını bugün sıklıkla kullanır hale gelmemizi sağladı.
Peki, nedir bu “Nesnelerin İnterneti ( iot )” ?

 

endüstriyel iot

Endüstriyel iot sistemleri

Endüstriyel iot (IIoT) kavramına girmeden önce IOT gelişimine bakmalıyız. Nesnelerin interneti terimini ilk defa kullanan kişi Ashton, (2002) olmuştur. Fabrikalarda özellikle üretim alanlarında RFID etiketi taşıyan çok fazla miktardaki malzemeler süreç yönetiminde çok büyük kolaylık sağlarlar.

RFID okuyucu otomatik olarak alınan bilgiler veri ağı ortamında saklanırken başka bir akıllı sistemi harekete geçirecek farklı bir süreci başlatabilir. Süreçler arasındaki ilişkiler Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sisteminde yeni sipariş emirleri, cihaz durumu, üretim hattındaki gecikmeler gibi güncellenmiş bilgilere ışık tutar. Algılayıcı cihaz donanımı içinde bulunan mikro kontrol yongaları ve gömülü yazılımlar giderek daha çok fonksiyonun daha güvenilir olarak yerine getirilebilmesini sağlamaktadır.

IoT’de kullanılan akıllı algılayıcı cihazlar kendilerini tanıtma, ağ kurabilme ve topladıkları bilgileri depolama ve analiz yeteneğine sahip genel kullanıma açık bulut servislerine aktarma yeteneğine sahiptirler Kullanıcıların bu servislere ulaşımı ve istedikleri analiz sonuçlarını alabilmeleri kolay kullanımlı web servisleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

IoT konusundaki hızlı gelişmeler üretim kalitesi ve verimliliğini artırmaya çalışan şirketlerin ilgisini çekmiştir Üretimde kablolu ağlar üzerinden haberleşen algılayıcı birimler, programlanabilir sayısal kontrol cihazları (PLC) ve gömülü sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler bir kontrol merkezinden SCADA (Supervisory Control and Data Acquisation) veya DCS (Distributed Control Systems) sistemleri ile kontrol edilirler ve büyük ölçüde yerel ağ sistemlerinden veya internetten bağımsızdırlar.

iot Sistemleri
iot Sistemleri

ENDÜSTRİYEL IOT ( IIOT ) AVANTAJLARI

IoT yeteneğine sahip akıllı üretim makineleri ağ üzerinden birbirleri ile otomatik iletişim kurarak üretimi kontrol eder operatör katkısını en az düzeye indirir, 
Mekanik ve elektriksel arızalar önceden tahmin edilerek arıza nedeniyle duruş süreleri azaltılabilir, 
Fabrikanın üretimi için ham madde eksikliği hızla tespit edilerek giderilir, 
Fabrika yöneticileri üretim ve arızalarla ilgili bilgileri dünyanın herhangi bir yerinden gerçek zamanlı olarak alabilir, 
Bu bilgiler dağıtım kanalları ve müşteriler ile paylaşılabilir.

ENDÜSTRİYEL IOT MİMARİSİ

Sanayi Devrimi olarak isimlendirilen, farklı alanlardaki bilimsel buluşlara dayalı teknolojik ilerlemeler, 18.inci yüzyıldan günümüze endüstriyel faaliyetleri ve özellikle de üretime yönelik uygulamaları büyük oranda arttıran üç önemli aşamadan geçmiştir. Buhar gücünün kullanıldığı mekanik üretim sistemleri ile başlayan süreç, 20.nci yüzyıl başlarından itibaren elektrik gücünün yardımıyla yerini seri üretime bırakmış, 1970’lerde başlayan sayısal devrim, elektronik sistemler ve Bilgi Teknolojileri ile üretim tamamen otomatik hale gelmiştir. Hızla yaygınlaşan endüstriyel otomasyon, internet teknolojisi ile birleşerek Endüstri 4.0 ya da 4.Sanayi Devrimi adı verilen akıllı üretim çağına doğru yol almaktadır. IoT ve endüstriyel otomasyon sistemlerinin bütünleşik uygulaması IIoT (Industrial Internet of Things) olarak adlandırılmaktadır .

IIoT ve IoT

Nesnelerin interneti ve  endüstriyel iot , bulut platformları, sensörler, network, makineden makineye iletişim ve veri analizi de dahil olmak üzere birçok teknolojiye sahip olsa da , farklı amaçlar için kullanılırlar.

İot Sistemleri uygulamaları, cihazları tarım, sağlık, işletme, tüketici ve kamu hizmetlerinin yanı sıra hükümet ve şehirler de dahil olmak üzere birçok sektörü birbirine bağlar. IoT cihazları, acil durumlar oluşturmayan akıllı cihazları ve diğer uygulamaları içerir.

IIoT uygulamaları ise petrol ve gaz, kamu hizmetleri ve imalat gibi sektörlerdeki makine ve cihazları birbirine bağlamaktadır. IIoT dağıtımlarındaki sistem hataları ve çalışmama süresi yüksek riskli durumlara ve hatta hayatı tehdit eden durumlara neden olabilir. IIoT uygulamaları, IoT uygulamalarının kullanıcı merkezli doğasına karşı verimliliği artırmak ve sağlık veya güvenliği iyileştirmekle daha fazla ilgilidir.

ÜRETİME ÖZEL IIOT

Üretim kısmında ise “Siber-Fiziksel Sistemler (CPS)” insanlar ve üretim araçları arasındaki bağlantıyı sağlar. CPS insanlarla HMI (Human Machine Interface) üzerinden bağlantı kurar. İşlerin büyük kısmını otomatik olarak yapar. Bu sistemde IoT ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve fabrika içi-dışı insanlarla gerçek zamanlı olarak beraber çalışabileceklerdir. SCADA veya DCS sistemleri üretimin fabrika içinden gözlenmesi ve kontrolü işlemini gerçekleştirirler. Daha sonra üretim sistemi otomasyonundan gelen büyük veri ilk olarak internet erişimi ile hizmet alınan bir bulut servisine işlenmek, saklanmak ve analiz edilmek üzere gönderilir.

FABRİKA / TESİSİNİZİ ENDÜSTRİYEL IOT SİSTEMİNE GEÇİRMEK İÇİN BİZİ ARAYINIZ


 MÜŞTERİ HİZMETLERİ 
0( 850 ) 302 00 26

 

 


IoT sistemleri hakkında bilgi ararken, online kumarhanelerde büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Türkiye'deki en iyi online kumarhane deneyimini yaşamak için buraya tıklayarak https://melbet-tr.com adresini ziyaret edin.