Mekik Depo Sistemi

Mekik Depo Raf Sistemi

Mekik Depo Raf Sistemi

Mekik Depo Raf Sistemi, kullanımı alanı yetersiz olan yerlerde, otomatik olarak rafın içine yükleri taşımak için bir yüksek yoğunluklu sıkıştırılmış bir depolama çözümüdür. Palet servisleri bir operatör tarafından uzaktan kontrol edilir. Böylece, en uygun depolama alanı kullanımı vardır ve işyeri kaza oranları da azalır.

Depolama işlemi sırasında forkliftlerin yerine otomatik servislerin kullanılması sadece kaza riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda rafın hasar görmesinden kaynaklanan bakım maliyetlerini de azaltır.

Bu sistem, -30 ° C’ye kadar sıcaklıklarda, dondurucu odalarında bile FIFO veya LIFO olarak çalışabilir .

Lojistik kapasiteyi arttırır mı ?

Mekik Depo Raf Sistemi, lojistik kapasiteyi kalitatif ve kantitatif olarak güçlendirir

Mekik Depo Raf Sistemi, paletleri rafta hareket ettirmek için bağımsız olarak çalışan kendi kendine çalışan servis arabaları kullanan kompakt, yarı otomatik bir palet depolama çözümüdür.

Yüksek devir hızına sahip depolama için tasarlanan bu çözüm, uzaktan kumandalı bir sistem kullanarak paletlerin sürekli olarak otomatik olarak yüklenmesini ve alınmasını sağlar.

Ünite yükleri, raf tamamen yüklenene kadar mevcut ilk konuma yerleştirilir veya depolama konumlarından alınır ve raf tamamen boşaltılana kadar bir forklift tarafından alınmaya hazır şekilde öne alınır.

Forklift, platformu kaldırır ve paletleri koyduğu ilk serbest konuma ulaşana kadar kanal boyunca hareket ettirir. Ardından, bir sonraki sürüş döngüsü için hazır olarak şeridin başlangıcına geri döner.

Mekik Depo Raf Sistemi, hem FIFO hem de LIFO yönetimi aracılığıyla depo operasyonunu mümkün kılar; ikincisi, paletlerin yüklenmesi ve boşaltılması için koridorun uçlarından yalnızca birinin kullanılması nedeniyle daha yaygındır.

Mekik Depo Raf Sistemi FIFO çalışması için, seviyenin sonunda forklift erişimi etkinleştirilmeli, böylece arka tarafta bulunan birim yüküne erişim sağlanmalıdır. Bu, FIFO stok yönetimi döngüsünü tamamlamayı mümkün kılacak ve yapıya giren ilk palet, ilk çıkan palet olacak.

Mekik Depo Raf Sistemi Avantajları

Mekik Raf sisteminin temel avantajları, raf sıkıştırma kapasitesi ve depodaki üretkenlik ve güvenlikteki artıştır.

 • Palet Taşıma sistemi, kamyonlar için gereken çalışma koridorlarını en aza indirerek mevcut zemin alanını ve yüksekliği en üst düzeye çıkarmanızı sağlar.
 • Depolanan palet sayısını saymak için sensörler kullanılır
 • Stokların daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olur
 • Deponun içine ve dışına daha fazla stok
 • Standart içeri giriş sistemlerinden farklı olarak, öğeler tam şerit gerektirmek yerine kanallara göre gruplandırılabilir . Sonuç, daha fazla ürün çeşitlendirmesidir.
 • Ürün-kişi sistemi üzerinden operatör hareketlerinin optimizasyonu , yani operatöre göre hareket eden yük.
 • Mekik Depo sistemi ile bir komut yürütürken, operatör başka bir palet toplar ve sürekli iş akışları elde eder .
 • Sıcaklık ve yük koşullarına bağlı olarak, mekik tam performansla çalışılması
 • Hataların giderilmesi .
 • Mekik raf sisteminin kullanımı ve bakımı kolaydır .
 • Envanter fonksiyonu, mekikin bir kanalda kaç paletin depolandığını sayar.

Mekik depo sistemi hangi depolar için uygulanabilir ?

 • Yüksek yükleme ve boşaltma aktivitesine sahip ve bu nedenle yüksek depo verimliliği gerektiren depolar.
 • Az sayıda ürün referansına sahip ancak yüksek hacimde palet içeren depolar.
 • Belirli zaman dilimlerinde hızlı ve esnek operasyonlar gerektiren sezonluk ürünler içeren depolar.
 • Soğuk odalar veya dondurucu odalara sahip depolar, maksimum alan sıkıştırması sayesinde paletlerin yüklenmesi ve boşaltılması için zaman tasarrufu sağlar.
 • İkili FIFO ve LIFO yönetim kapasitesi sayesinde, seçilen konfigürasyona bağlı olarak hem çabuk bozulan hem de bozulmayan ürünler içeren depolar için uygun olabilir.

LIFO (Son giren ilk çıkar)

Paletlerin aynı taraftan konulduğu ve alındığı en yaygın sistem budur.

Yeni bir yük koymadan önce şeritler tamamen boşaltılmalıdır.

Mekik depo sistemi LIFO FIFO
Mekik depo sistemi LIFO FIFO

FIFO (İlk Giren İlk Çıkar)

Bu sistem, gelen ve giden işlemlerin zıt yönlerden gerçekleştirildiği birimlerin veya transit depoların tamponlanması için idealdir.

Şerit tamamen boşaltılmadığında, paletleri çıkış konumuna yaklaştırarak hızlı bir şekilde yeniden konumlandırır ve raf üzerine yeni yüklerin yerleştirilmesine olanak sağlar.

Mekik Depo Raf Sistemi Sayımı ve Depo Yönetimi

Mekik depo sistemi, en önemli konularından bir tanesi Deponuzu yönetebilmektedir. Mekik depo içerisindeki ürünlerin yeri, son kullanım tarihi ve hangi sıralamada depoda giriş çıkış yapacağı çok önemlidir. Manuel olarak takibi çok zor ve insan hatası ile karşılaşılabileceği için risklidir.

Mekik Depo Raf Sistemi Yazılımı, ile biz ne öneriyoruz?

Yazılım, Depo ve ürün özelliklerine göre yapılmalıdır. Her deponun ve işletmenin kendi işleyiş ve kurumsal kimliği farklı olduğu gibi, depolardaki sayım sistemi Firmaya özel olmalıdır. Son kullanım tarihi kısa olan gıda ve süt ürünlerindeki tecrübelerimizin bize gösterdiği bir çok kazanım olmuştur.

Eğer bir Mekik depo sisteminiz var ise ve yönetemiyorsanız yada Mekik depo sistemi almak için teklif topluyorsanız mutlaka bizi arayınız. Mekik depo sistemi avantajını Mekik depo yazılımımız ve kamera ile otomatik depo sistemimizi görmenizi tavsiye ediyoruz. Mekik depo sistemi için bir adım ötesi Mekik depo yazılımını kullanın !

Mekik Raf Sistemi
Mekik Raf Sistemi

Kamera ile Otomatik Depo sayımı

Mekik depo içerisindeki 10’larca kamera ile deponuzu sayıyoruz, hataları ve insan faktörünü aradan çıkararak her şeyi otomatik yapıyoruz.

 • Hangi ürün hangi rafta ?
 • Raf içinde kaç adet palet buluyor ?
 • Paletlerin rafa giriş ve çıkış tarihleri nelerdir?
 • Son kullanım tarihi  takipleri ve hangi ürünlerin önceden çıkarılacağının raporlanması
 • Forklift operatörlerinden kaynaklı hataları ve yanlış rafa konulan ürünlerin engellenmesi
ERP sistemime entegre edebilirmisiniz?

Evet;

Erp sistemi ile entegre ederek stok ve ürün bazında Dashboardlarda özet görüntüler izlemenizi sağlayabiliriz.

Müşteri Hizmetleri ve teknik ekibimizi arayınız;

Yukıdaki gibi aklınıza yüzlerce soru var  ise bizdede cevabı bulunmaktadır. Bu anlamda proje özel yazılım geliştirerek başarı yüzdesini maksimize ediyoruz. Paket program şeklinde sunulan yazılımlar ile depo sayımlarında başarılı olunamaz. Bu anlamda aklınıza gelen tüm sorular için bizi arayınız

 

MEKİK DEPO RAF SİSTEMİ REFERANSLARIMIZ VE PROJENİZ

İÇİN BİZİ ARAYINIZ

MÜŞTERİ HİZMETLERİ
0( 850 ) 302 00 26

 

Eskişehir Yazılım