Endüstriyel İot

Endüstriyel iot (IIoT)

Endüstriyel İot, Sensörler ve aktüatörler yardımıyla şirketlerin iş zekası yükseltmesinin yanı sıra verimsizliklerini ve sorunları daha çabuk algılamasını zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlar. Özellikle imalatta, IIoT kalite kontrol, sürdürülebilirlik ve yeşil uygulamalar, tedarik zinciri izlenebilirliği ve genel tedarik zinciri verimliliği için büyük bir potansiyele sahiptir. Endüstriyel bir ortamda, IIoT tahmini önleyici bakım ( PdM – Predictive Maintenance  ) gelişmiş saha servisi, enerji yönetimi ve varlık takibi gibi süreçler için anahtardır .

IIoT nasıl çalışır?

IIoT, verileri izleyen, toplayan ve analiz eden form sistemlerine bağlı akıllı cihazlardan oluşan bir ağdır. Her endüstriyel IoT ekosistemi aşağıdakilerden oluşur:

  • Kendileri hakkında bilgi algılayabilen, iletebilen ve depolayabilen akıllı varlıklar;
  • Genel ve / veya özel veri iletişim altyapısı
  • Ham verilerden iş bilgisi üreten analizler ve uygulamalar
  • İnsanlar.

Edge cihazları ve akıllı varlıklar, bilgileri doğrudan veri iletişim altyapısına iletir ve burada belirli bir makinenin nasıl çalıştığı hakkında eyleme geçirilebilir bilgilere dönüştürülür. Bu bilgiler daha sonra tahmini bakım için ve iş süreçlerini optimize etmek için kullanılabilir.

Endüstriyel iot
Endüstriyel iot

 

IIoT’nin Faydaları

Endüstriyel iot, İşletmelere sağladığı en büyük avantajlarından biri, tahmini bakımdır. Problem meydana gelmeden önce, makinedeki kusurları tahmin etmek için IIoT sistemlerinden üretilen gerçek zamanlı verileri kullanan organizasyonları içerir. Şirketlerin bir parça arızalanmadan veya bir makine arızalanmadan önce bu sorunları ele almaları için harekete geçmelerini sağlar.

Bir diğer ortak fayda da geliştirilmiş saha hizmetidir. IIoT teknolojileri saha servis teknisyenlerinin müşteri ekipmanlarında ki potansiyel sorunları büyük sorun haline gelmeden tanımlamalarına yardımcı olarak, sorunları müşterilere rahatsızlık vermeden çözmelerini sağlar.

Varlık takibi başka bir IIoT yeteneğidir. Tedarikçiler, üreticiler ve müşteriler, tedarik zinciri boyunca ürünlerin konumunu, durumunu ve durumunu izlemek için varlık yönetim sistemlerini kullanabilirler. Mallar hasar görürse veya hasar görme riski varsa, sistem paydaşlara anında uyarılar göndererek durumu düzeltmek için anında veya önleyici önlem alma şansı verir.

IIoT ayrıca müşteri memnuniyetini arttırır. Ürünler nesnelerin interneti ile bağlantı kurduğunda, üretici müşterilerin ürünlerini nasıl kullandığına dair verileri yakalayıp analiz edebilir, böylece üreticiler ve ürün tasarımcıları gelecekteki IoT cihazlarını uyarlayabilir ve daha müşteri merkezli ürün yol haritaları oluşturabilir.

IIoT ayrıca tesis yönetimini de geliştirir. Üretim ekipmanı, aşınma ve yıpranmaya ve ayrıca bir fabrika içindeki belirli koşullara duyarlı olduğundan, sensörler titreşimleri, sıcaklığı ve optimum koşulların altına düşebilecek etkileri izleyebilir.

Endüstriyel iot nedir
Endüstriyel iot nedir

IIoT ve IoT

Nesnelerin interneti ve  endüstriyel iot , bulut platformları, sensörler, network, makineden makineye iletişim ve veri analizi de dahil olmak üzere birçok teknolojiye sahip olsa da , farklı amaçlar için kullanılırlar.

IoT uygulamaları, cihazları tarım, sağlık, işletme, tüketici ve kamu hizmetlerinin yanı sıra hükümet ve şehirler de dahil olmak üzere birçok sektörü birbirine bağlar. IoT cihazları, acil durumlar oluşturmayan akıllı cihazları ve diğer uygulamaları içerir.

IIoT uygulamaları ise petrol ve gaz, kamu hizmetleri ve imalat gibi sektörlerdeki makine ve cihazları birbirine bağlamaktadır. IIoT dağıtımlarındaki sistem hataları ve çalışmama süresi yüksek riskli durumlara ve hatta hayatı tehdit eden durumlara neden olabilir. IIoT uygulamaları, IoT uygulamalarının kullanıcı merkezli doğasına karşı verimliliği artırmak ve sağlık veya güvenliği iyileştirmekle daha fazla ilgilidir.

IIoT’nin geleceği

Endüstriyel IoT uygulamalarının 2020 yılına kadar tüketici IoT segmentinin (150 milyar $) iki katı olan 300 milyar dolardan fazla üreteceğini tahmin etti.

Benzer şekilde, IDC Research, 2018 yılında IIoT’ye yatırım yapan ilk üç endüstrinin üretim yönetimi (189 milyar $) olduğunu ve varlık yönetimine odaklandığını bildirdi; filo yönetimine odaklanan taşımacılık (85 milyar dolar); ve akıllı şebekelere odaklanan kamu hizmetleri (73 milyar dolar), tüketici IoT harcamaları ise 62 milyar dolara ulaşacak.

Daha iyimser olarak , IIoT’nin aynı dönemde ekonomiye 14.2 trilyon dolar eklemesini ve 2020 yılına kadar% 7.3 bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) büyümesini bekliyor.

IIoT uygulamaları ve örnekler

Akıllı robotların endüstri alanında yer alması çok kısa ve hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Uygulamalar ve örnekler firmaya özel gerçekleştirileceği için paket bir yapıda değildir. Fabrikanıza özel sıkıntı ve istekleri dinledikten sonra ekibimiz size en uygun sistem hayata geçirmek için teklif verir. Bu teknolojinin fabrikanızda ve işletmenizde yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

 

FABRİKA / TESİSİNİZİ ENDÜSTRİYEL IOT SİSTEMİNE GEÇİRMEK İÇİN BİZİ ARAYINIZ

MÜŞTERİ HİZMETLERİ
0( 850 ) 302 00 26