Yapay Zeka Kalite Kontrol

Yapay Zeka Kalite Kontrol

Yapay Zeka Kalite Kontrol, seri üretim yapan işletmelerde hata bulma ve ayıklama konusunda hızlı, etkili ve uygun maliyetli çözümler sunan bir teknolojidir.

Yapay Zeka Kalite Kontrol
Yapay Zeka Kalite Kontrol

KALİTE KONTROL PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜMÜNDE YAPAY SİNİR AĞLARI KULLANIMI

Pek çok kalite kontrol probleminin çözümünde yapay sinir ağlarından yararlanılmaktadır. Özellikle kontrol diyagramlarındaki şekillerin tanınmasında, üründeki yabancı maddelerin belirlenmesi ve buna benzer problemlerde Yapay sinir ağlarının kullanıldığı görülmektedir.

Makine kontrolü ile Yapay Zeka arasında gerçek zamanlı entegrasyon 

Bu sorunlara çözüm arayışını sürdüren Erol Bilişim, “Yapay zeka” konseptini üretim tesislerine taşıyor.  Bu kazanım, Nesnelerin İnterneti özellikli otomatik üretim sağlayan veya söz konusu ekipmanlara optimum Yapay Zeka algoritmaları uygulayan geniş kapsamlı fabrika otomasyonu (FA) ekipmanının kullanılmasıyla elde ediliyor.  Makine otomasyon kontrolörünün Yapay Zeka algoritmaları, hassas algılama verilerini kullanarak makinenin tekrarlanan hareketlerini öğreniyor ve makine durumunun izlenmesi ve gerçek zamanlı kontrolüne yönelik geri bildirime olanak sağlıyor.

Yapay Zeka Kalite Kontrol Sistemi seri üretim yapan işletmelerde hata bulma ve ayıklama konusunda hızlı, etkili ve uygun maliyetli çözümler sunan bir teknolojidir. Seri üretim hatlarına yerleştirilen, Kameralı kalite kontrol sistemi ile ürünün üretim esnasında hataların tespit edilerek anlık olarak ayıklanması sağlamakta ve işletmeye kalite kontrol sürecinde önemli avantajlar sağlamaktadır.

yapay-zeka-kalite-kontrol
yapay-zeka-kalite-kontrol

İşletmelerde hali hazırda kullanılan kalite kontrol işlemleri manuel olarak yapılmaktadır. İnsan gözünün algılama hızından kaynaklanan sorunlar nedeniyle çok fazla zaman harcama ve iş gücünü yükseltmekte buna bağlı olarak uzun vadede işletme maliyetlerini artırmaktadır.

Üretim hattına yerleştirilen kamera sayesinde üretilen ürünü anlık olarak izlenir ve daha önceden yazılıma tanımlanan standartların dışına çıkıldığında uyarı veren bir teknolojidir. Sistem temel olarak dört aşamadan meydana gelmektedir.

Bunlar sırasıyla;

  • Görüntü elde etme
  • Görüntü iletimi
  • Görüntü işleme
  • Kusur tespitidir.

Kameralı kalite kontrol sistemi  sayesinde üretim tesislerinde kapasite ve verimliliği artırabilir hassas ölçümler yaparak ve mükemmele yakın ürünleri son kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.

Yapay zeka ile üretim izlenebilirlik
Yapay zeka ile üretim izlenebilirlik

Makine otomasyon kontrolörü Yapay Zeka fonksiyonunu üretim süreçlerinde nasıl kullanır?

  1. Ekipmanlardan motorların algılama verilerini (ör. titreşim ve sıcaklık) ve çıkış verilerini alır, daha sonra bu verileri kronolojik olarak gerçek zamanlı işler
  2. Gerçek zamanlı  verilere dayalı olarak düzenli veya düzensiz çalışma durumlarına ait karakteristik değerler oluşturur
  3. Karakteristik değer verilerini biriktirir ve nedensel analizden sonra makine öğrenimi için model verileri oluşturur
  4. Bu modelin verilerine dayalı olarak, durum izleme ve kontrol geri bildirimlerini gerçek zamanlı gönderir

Otomasyon alanında yapılan yenilikler geleceğin üretimine yön veriyor 

Geleceğin otomasyon uygulamaları akıllı ve entegre otomasyon çözümlerini temel alıyor ve üreticilere oyunun seyrini değiştirecek yepyeni teknolojiler vadediyor. Kontrol teknolojilerine yapay zekayı ekleyerek üreticilerin Endüstri 4.0 ve iiot sistemlerini fabrikalarına yenilik getirmelerini ve ürünlerini geliştirmelerini sağlıyor.

Üretim dijitalleştirmesinde uzmanlaşmak için gereken tüm temel yetkinliği ve birlikte çalışılabilir çözümleri sağlıyoruz. Müşterilerin bu hızla büyüyen global fırsattan yararlanmasına yardımcı oluyor. Endüstri 4.0’a dönüşüm, tüm paydaşların birlikte seyahat ettiği bir yolculuktur ve bu yolculukta geleceğin Bağlantılı, İş Birlikçi ve Akıllı fabrikalarına dönüşümün nasıl destekleneceğini gösteriyoruz.

YAPAY ZEKA KALİTE KONTROL SİSTEMİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ

MÜŞTERİ HİZMETLERİ
0( 850 ) 302 00 26