Fiyat Etiketi Doğrulama Sistemi

Fiyat Etiketi Doğrulama Sistemi

Fiyat Etiketi Doğrulama Sistemi, Tüketicinin korunması hakkındaki kanununda etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanması zorunluğu var.

Market ve Mağazalarda  RAF Etiketi ile KASA ya gelindiğinde farklı Fiyat olması durumu karşımıza sıkça gelmektedir.  Böyle bir durum ile karşı karşıya gelindiğinde tüketicinin lehine olan yani tüketici yararına olan fiyat geçerlidir.

Fiyat etiketi MADDE 54– …….(2) Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır. Ayrıca kanuna göre her üründe bir fiyat etiketi bulunmalı veya fiyatı ve ürün bilgilerini gösteren listelerin görülebilir bir şekilde asılması zorunludur.

Tüketici Heyeti ne Diyor ? Her bir ürün için 240 TL Cezası Var

Bu gibi durumlarda tüketiciler tamamen haklıdır. İşyerinin hiçbir mazereti geçerli değildir. Ürünün fiyatı, en son haliyle reyonda yer almalıdır. Tüketiciler fiyat farkından kaynaklanan ücretlerin iadesi için ikamet ettikleri yer ilçe ise Kaymakamlık bünyesindeki İlçe Tüketici Hakem Heyetine, il merkezinde ikamet ediyorsa İl Ticaret Müdürlüğü bünyesindeki İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmalıdırlar. Ayrıca tüketicinin şikayeti üzerine her bir ürün için 240 TL idari para cezası kesilmektedir.

6502 Tüketicinin Korunması Hakkında Kanununun 54/4. maddesi gereğince de etiket ve kasa fiyatları ile ilgili hükümlerin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle Bakanlık, belediyeler ve ilgili odalar görevlidirler. Bu yüzden tüketiciler sadece Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmamalı, ayrıca iş yerinin ceza alması ve bir daha etiket ve kasa fiyatları arasında fark olmaması için, il Ticaret Müdürlüğüne, Belediye Başkanlığına ve ilgili Ticaret ve Sanayi Odasına da şikayet edilmelidir.”

BU DURUMA DİKKAT ETMESİ GEREKEN PERSONEL VE MAĞAZA NE YAPMALI ?

Fiyat Etiketi Doğrulama Sistemi, ürün ile fiyatı karşılaştırıp yanlış olanları KIRMIZI renkte doğru olanları MAVİ renkte göstermektedir. Şuan var olan sistemlerde El terminali ile Barkod okutularak tek tek ürün kontrolü yapılmaktadır. Artık zaman ve paradan tasarruf edeceksiniz. Yapılan yanlışlıkların önüne geçebilmek için bizi arayınız..

 

FİYAT ETİKETİ DOĞRULAMA SİSTEMİ İÇİN BİZİ ARAYINIZ

MÜŞTERİ HİZMETLERİ
0( 850 ) 302 00 26

Bilgi : İot sistemleri hakkında bilgi almak istermisiniz?